
HLM Hyrmaskiner är det specialiserade uthyrningsbolaget som gjort nischade teleskoplastare, liftar och truckar till sin främsta gren. Under senaste året har man också ökat sin försäljningsomsättning – rejält. Tack vare Klaravik.
HLM Hyrmaskiner finns med depåer i Smålandsstenar, Norrköping och Stockholm och började sin affärsresa med fokus på uthyrning av maskiner inom byggbranschen. Under årens gång har man dock mer och mer blivit något av en grossist och specialiserad uthyrare till andra uthyrningsbolag.
– Större uthyrningsbolag fokuserar mer på volymer, där de mest vanliga maskinerna är gångbara. Vi har dock hittat en nisch där vi kan stå för något annat, med mer specialanpassade truckar, liftar och teleskoplastare, säger Peter Holm, vd på HLM Hyrmaskiner.
I HLM:s system snurrade uthyrningen friskt. Men när hyrmaskinerna skulle säljas stötte man på trösklar. Det tog mycket tid. Och energi.
– Att sälja på egen hand, på exempelvis Blocket, kunde göra mig till ett nervvrak, säger Peter Holm med ett skratt och fortsätter:
– Det tog väldigt mycket tid och blev ineffektivt. Jag insåg då att om vi ska kunna sälja, utan att dränera personalen, måste vi hitta ett annat sätt. Det svaret kom att bli Klaravik.
På bara ett år har man sålt över 200 objekt på klaravik.se.
– Jag brukar säga att Klaravik är vår säljorganisation; för så är det verkligen. Vi hade aldrig haft möjligheten att sälja så mycket med sådan hastighet. Alternativet hade varit att anställa en eller flera personer, men den kostnaden hade blivit avsevärt högre.
Peter Holm ser också fler fördelar i samarbetet:
– Vi får bästa möjliga annonsering och marknadsföring på det vi säljer. Sedan ska man inte underskatta värdet av att Klaravik också blir ett skyltfönster för oss som företag. Att över 500 000 budgivare (hos Klaravik) på ett eller annat vis kan notera oss är bara positivt.

Svaret är överallt. Eller åtminstone i hela landet. Vi har lokala auktionsmäklare som kan hjälpa dig med din försäljning från Haparanda i norr till Ystad i söder.
Säljande kunder på Klaravik är företag av olika storlek. Det kan vara koncerner, företag som är verksamma på flera orter – men också enskilda firmor som drivs i mindre skala.
Klaravik tar en provisionsbaserad avgift, men bara vid en genomförd försäljning. Att testa att sälja kostar ingenting – förrän allt är klart och du fått betalt för din maskin, dina verktyg eller ditt fordon.